PRZYGODA NA KRYTUNI

Główne atrakcje: 
spływ kajakowy, zwiedzanie klasztoru w Wojnowie, ognisko z oprawą muzyczną
Transport: 
autokar
Termin: 
do uzgodnienia

....................................................................................................

Zarezerwuj teraz! Zadzwoń i napisz:

tel.: 89 523 58 31
        693 140 340

e-mail: kontakt@podroze.olsztyn.pl

....................................................................................................

Szlak rzeką Krutynią uznawany jest za jeden z najpiękniejszych wodnych szlaków nizinnych w Europie. Prowadzi malowniczymi zakątkami Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Rzeka Krutynia, inaczej Krutyńska Struga, płynie przez Pojezierze Mrągowskie, Równinę Mrągowską i Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Nazwa Krutynia odnosi się do odcinka rzeki, poczynając od Jeziora Krutyńskiego, ale popularnie określa się tym mianem ciek odwadniający system jezior położonych na zachód od jeziora Bełdany. Na poszczególnych odcinkach funkcjonują nazwy cieku pochodzące od nazw jezior, przez które przepływa: Warpunka, Sobiepanka, Grabówka, Dąbrówka, Gancka Struga, Babięcka Struga, Zyzdrojska Struga, Spychowska Struga i Czarna. Źródłowym odcinkiem Krutyni jest rzeczka Warpunka, która ma swoje źródła na wysokości 144 m n.p.m., w okolicach wsi Burszewo. Krutynia odwadnia ponad 30 większych jezior (zbiorniki wodne stanowią około połowy długości szlaku). Rzeka przepływa przez urozmaicony krajobraz młodoglacjalny, ukształtowany podczas ostatniego zlodowacenia. Kluczy wśród wzniesień morenowych, przepływa przez rynnowe jeziora i przecina sandrową równinę porośniętą przez Puszczę Piską. Uchodzi do jeziora Bełdany na wysokości 116 m n.p.m., w okolicy wioski Iznota. Długość szlaku kajakowego  – 102 km.

Wyżywienie: 

MENU DO OGNISKO NA ZAKOŃCZENIE SPŁYWU:

 • karkówka z grilla
 • kiełbaska pieczona na ognisku
 • pierś z kurczaka z grilla
 • kaszanka z cebulą i jabłkiem z grilla
 • pieczone ziemniaki w mundurkach z masą twarogowo – ziołową
 • smalec własny wyrób z wiejskim pieczywem i ogórkiem małosolnym
 • sałatka grecka
 • pomidor z mozzarellą w sosie balsamicznym
 • pieczywo, musztarda, ketchup, sosy do mięs, kawa, herbata, woda mineralna, soki, cukier do napojów gorących, cytryna, mleczko do kawy
Transport: 

autokar

W cenie zapewniamy: 
 • transport autokarem
 • opiekę licencjonowanego pilota/przewodnika po Warmii i Mazurach
 • zwiedzanie KLASZTORU w WOJNOWIE
 • organizację spływu – kajaki 2-osobowe z wyposażeniem
 • licencjonowanego ratownika
 • zorganizowanie ogniska z oprawą muzyczną na zakończenie spływu
 • menu zgodnie z programem (j/w). 
Program: 
 • godz. 7:00 – podstawienie autokaru w OLSZTYNIE ul. Piłsudskiego – parking przy Urzędzie Skarbowy
 • godz. 7:00 – wyjazd grupy do KRUTYNI
 • godz. 9:00 – rozpoczęcie spływu

TRASA SPŁYWU KRUTYŃ – UKTA

(15 km ok. 4 godziny płynięcia)

OPIS TRASY SPŁYWU:

KRUTYŃ – UKTA jest odcinkiem typowo rzecznym i jednym z etapów spływu kajakowego jest najbardziej uczęszczana i bezpieczną trasą.

Rozpoczęcie spływu kajakowego zaczynamy w KRUTYNI nad samą rzeką przy Karczmie Zacisze po przeprowadzeniu instruktarzu, zasad BHP i pozostałych ważnych informacji od ratownika. Zaczynamy „przygodę” kierując się w lewą stronę ,płynąc z prądem rzeki piękną i urokliwą puszczańską częścią trasy.

Podziwiając piękno otaczającej nas przyrody musimy zachować spokój, i pełną ostrożność. Utrudnieniem mogą być leżące pnie drzew w rzece, które trzeba omijać.

Po 30 minutach dopływamy do „przenoski” przy starym zabytkowym młynie w miejscowości ZIELONY LASEK. Robimy małą przerwę i przenosimy kajaki na drugą stronę. Po godzinie spływu dopływamy do ROSOCHY (jest tu bar gdzie można zrobić przerwę). Od tej miejscowości zaczyna się część łąkowa, głębokość rzeki zwiększa się.

Drzewa powoli znikają, ustępując trzcinom.

Przed miejscowością WOJNOWO można skręcić z rzeki w prawo i kanałkiem wpłynąć na jezioro DUŚ gdzie z wody można obserwować Klasztor Sióstr Filipinek(staro obrzędowego odłamu prawosławia – GRUPA PŁYNIE DALEJ OMIJA JEZIORO DUŚ.

Od drewnianego mostu w WOJNOWIE do UKTY pozostaje ok. 40 min spływu.

Dopływając do betonowego mostu w UKCIE po lewej stronie przed mostem znajduje się druga karczma (chwilowo nieczynna) i tam kończymy spływ. Autokar zabiera grupę i zabiera uczestników spływu na zupę gulaszową do KRUTYNI. Następnie przejeżdżamy do WOJNOWA na spotkanie w KLASZTORZE STROWIERCÓW z przewodnikiem. Około godziny 15:00 przejeżdżamy na dalszą część programu integracyjnego do KRUTYNI gdzie przy muzyce na żywo powspominacie swoją przygodę na KRUTYNI (akordeon gitara 2,5 godziny grania). 

Spotkanie integracyjne odbędzie się w KRUTYNI nad samą rzeką pod zadaszonym grillem z dostępem do toalet i parkingiem na autobus.

ZAKOŃCZENIE IMPREZY ok.godz.18:00 w Olsztynie