BIESZCZADY – SOLINA

Główne atrakcje: 
zwiedzanie najciekawszych miejscowości związanych z historią Bieszczad, rejs statkiem po jeziorze Solińskim, wycieczka do Sanoka, zwiedzanie zamku w Łańcucie
Transport: 
autokar
Termin: 
do uzgodnienia

....................................................................................................

Zarezerwuj teraz! Zadzwoń i napisz:

tel.: 89 523 58 31
        693 140 340

e-mail: kontakt@podroze.olsztyn.pl

....................................................................................................

BIESZCZADY zajmują najbardziej na południowym-wschodzie wysunięty skrawek Polski. Stanowią one częsć głównego łuku karpackiego i są pierwszym członem Karpat Wschodnich, zaczynających się od doliny Sanu, Osławy, Osławicy i Laborca. W granicach Polski znajduje się jedynie skrajnie zachodnia ich część, czyli Bieszczady Zachodnie przechodzące ku zachodowi (za Przeł. Łupkowską) w Beskid Niski, natomiast ku wschodowi (za Przeł. Użocką) w Bieszczady Wschodnie. Po południowej stronie wododziału karpackiego, na Słowacji noszą one nazwę Bukovske Vrchy. Na szczególną uwagę zasługuje przyroda bieszczadzka. 

Transport: 

autokar z Olsztyna

W cenie zapewniamy: 
  • transport autokarem klasy turystycznej, noclegi i wyżywienie zgodnie z programem,
  • bilety wstępu do zwiedzanych zgodnie z programem obiektów,
  • pilota na całej trasie oraz licencjonowanych przewodników w Bieszczadach,
  • ubezpieczenie NNW.
Program: 

I DZIEŃ

  • podstawienie autokaru w miejscu wskazanym przez klienta i wyjazd na trasę o godz. 20.00,
  • przejazd nocny w okolice Soliny,

II DZIEŃ

  • zakwaterowanie, toaleta poranna, odpoczynek, śniadanie,
  • wyjazd na całodniową wycieczkę DUŻĄ PĘTLĄ BIESZCZADZKĄ: zwiedzanie z przewodnikiem najciekawszych miejscowości związanych z kolorytem i historią Bieszczad  –  HOCZEW (progi skalne na Hoczewce, kościół parafialny, grodzisko, siedziba rodu i miejsce urodzin ojca Aleksandra Fredro), BALIGRÓD (historyczna siedziba rodu Balów, pozostałości ziemnych fortyfikacji bastionowych dawnego dworu obronnego z przełomu XVI/XVII wieku, pomnik ku czci pomordowanym przez UPA mieszkańców osady), JABŁONKI (pomnik Karola Świerczewskiego, miejsce pamięci walk Polaków z bandami UPA), CISNA (urokliwa miejscowość turystyczna z licznymi bieszczadzkimi walorami), KOMAŃCZA (klasztor Sióstr Nazaretanek, miejsce internowania Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, cerkiew grekokatolicka i prawosławna), USTRZYKI GÓRNE – doskonała baza wypadowa na wycieczki pieszych wycieczek górskich. Biegną stąd szlaki m.in. na Tarnicę, Bukowe Berdo, Halicz i Rozsypaniec, a także Połoninę Waryńską, dla chętnych wyprawa na TARNICĘ, najwyższy szczyt w polskich Bieszczadach o wysokości 1346 m n.p.m. Nazwa szczytu pochodzi z języka rumuńskiego i oznacza siodło, nie jest to przypadkowa nazwa, gdyż Tarnica widziana od wsi Wołosate przypomina właśnie siodło.
  • Na szczycie góry wznosi się kilkumetrowy krzyż, który upamiętnia pobyt na Tarnicy księdza Karola Wojtyły w 1954 roku. Najkrótsza droga na Tarnicę prowadzi od Wołosatego niebieskim szlakiem, czas przejścia około 2 godzin.
  • powrót do bazy noclegowej, integracyjna biesiadna  obiadokolacja, wieczór z muzyką, nocleg,

III DZIEŃ

  • śniadanie,
  • rejs statkiem po jeziorze Solińskim,
  • POLAŃCZYK – murowana cerkiew unicka p.w. św. Paraskiewy z 1907 r. użytkowana dziś jako rzymsko-kat. kościół par. p.w. Matki Boskiej Królowej Polski. Wyposażenie wnętrza przeniesione zostało z cerkwi w Łopience. W ołtarzu głównym znajduje się ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem (kopia obrazu z Werchraty-Krechowa k. Żółkwi). Dziś znajduje się tutaj sanktuarium Matki Bożej. Obok murowana parawanowa dzwonnica z 1863 r.
  • wycieczka z przewodnikiem do SANOKA (skansen, zabytkowa starówka, Stary Ratusz, klasztor i dom misyjny OO. Franciszkanów, klasycystyczna cerkiew prawosławna p.w. Świętej Trójcy…), LESKA (średniowieczny zamek Kmitów, stary cmentarz żydowski kirkut, synagoga), SOLINA (zwiedzanie korony zapory Zespołu Elektrowni Wodnych Solinie i Myczkowcach…),
  • powrót do bazy noclegowej, obiadokolacja, ognisko z pieczeniem kiełbasek z ,,grajkiem”, nocleg,

IV DZIEŃ

  • śniadanie,
  • wyjazd do ŁAŃCUTA – zwiedzanie ZAMKU W ŁAŃCUCIE – jeden z najpiękniejszych, najlepiej zachowanych i najchętniej zwiedzanych zamków w województwie podkarpackim. Obiekt ten zaliczony został do grupy zabytków międzynarodowych. Pierwszymi właścicielami zamku byłą rodzina Pileckich. Zamek, usytuowany na Łysej Górze wyznaczał północny kraniec miasta Łańcut powstałego prawdopodobnie w drugiej połowie XIV wieku na obszarze wcześniejszej osady. Pileccy władali Łańcutem przez dwa wieki, wznosząc także budowle obronne oraz fundując kościół i  klasztor dominikanów.
  • obiad,
  • wyjazd w drogę powrotna, powrót w późnych godzinach wieczornych.

UWAGA! Cena została skalkulowana dla grupy minimum 40 uczestników zgodnie z obwiązującymi cenami. (dotyczy w szczególności stawki za 1 litr paliwa i nowych opłat drogowych). Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.