OLSZTYNEK – OLSZTYN

Główne atrakcje: 
wizyta w skansenie w Olsztynku oraz w Hucie Szkła Artystycznego, spacer po Olsztynie
Transport: 
autokar
Termin: 
do uzgodnienia

....................................................................................................

Zarezerwuj teraz! Zadzwoń i napisz:

tel.: 89 523 58 31
        693 140 340

e-mail: kontakt@podroze.olsztyn.pl

....................................................................................................

OLSZTYNEK – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Olsztynek, położone w północnej Polsce, 28 km od Olsztyna. Pierwsza wzmianka o Olsztynku pochodzi z 1351 roku, a Prawa miejskie nadane zostały przez wielkiego mistrza Winricha von Kniporde w 1359 roku. W połowie wieku Krzyżacy zbudowali zamek przeznaczony na siedzibę wójtów. W 1410 r. zamek opanowali mieszczanie, którzy uznali władzę króla polskiego, w 1414 r. miasto ucierpiało od wojsk polskich. Około 1420 roku miasto zostało otoczone murami obronnymi; w czasie wojny trzynastoletniej Olsztynek opowiedział się po stronie Polski i Związku Pruskiego, w r. 1520 został zdobyty przez wojska polskie, a hetman Firlej wystawił dokument potwierdzający przywileje miasta.

OLSZTYN – stolica województwa warmińsko-mazurskiego, siedziba władz ziemskiego powiatu olsztyńskiego, kurii archidiecezji warmińskiej i luterańskiej diecezji mazurskiej. Olsztyn był i jest miastem-areną ważnych wydarzeń politycznych, kulturalnych i naukowych.    To tu Mikołaj Kopernik spoglądał w niebo, szukając odpowiedzi na dręczące go pytanie o miejsce Ziemi we wszechświecie, Napoleon Bonaparte maszerował na czele swych wojsk podczas zwycięskiej kampanii w 1807 roku, a Feliks Nowowiejski szukał natchnienia dla swoich kompozycji. Zabytki Olsztyna są świadkami wielkich wydarzeń, a także symbolem historycznej złożoności i wielokulturowości tej ziemi. Tu tradycja katolicka splata się z protestancką i prawosławną, polska z niemiecką, tradycja średniowiecznych warsztatów rzemieślniczych z wytworami XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej.

W cenie zapewniamy: 
  • transport autokarem klasy turystycznej,
  • bilety wstępów do zwiedzanych obiektów zgodnie z programem,
  • pilot-przewodnik (wg programu), ubezpieczenie NNW.
Program: 
  • godz. 07.45 – podstawienie autokaru w miejscu wskazanym przez klienta, odprawa grupy,
  • godz.8.00 – wyjazd na trasę zwiedzania z licencjonowanym przewodnikiem,
  • przyjazd do OLSZTYNKA – Skansen w Olsztynku (Park Etnograficzny) – jeden z najstarszych w Polsce, wspaniałe miejsce na długi spacer i zapoznanie się z kulturą i tradycją Warmii. Spotkanie z zwierzętami (m.in. konie, kozy, króliki),
  • przejazd do Huta Szkła Artystycznego w OLSZTYNKU – miejsce gdzie tworzone są niezwykłe szklane cuda. Udostępnione do zwiedzania, podczas którego można na żywo zobaczyć jak powstają szklane wyroby, jak również samodzielnie spróbować „wydmuchać” szklane „cudeńko”,
  • przejazd do OLSZTYNA , spacer z pilotem po STOLICY WARMII I MAZUR: Starówka, gotycki zamek kapituły warmińskiej z XIV wieku, barokowy Stary Ratusz z XVII wieku, Wysoka Brama, gotycka Katedra św. Jakuba z XVI wieku (bez biletów wstępu).