WARMIA I MAZURY – szlakiem przygód

Transport: 
autokar
Termin: 
do uzgodnienia

....................................................................................................

Zarezerwuj teraz! Zadzwoń i napisz:

tel.: 89 523 58 31
        693 140 340

e-mail: kontakt@podroze.olsztyn.pl

....................................................................................................

GNIEZNO: pierwsza stolica Polski, pierwsza metropolia kościelna, Stołeczne Królewskie Miasto Gniezno, miasto św. Wojciecha. Gniezno to miasto o szczególnym znaczeniu dla Polski. Nie ma chyba bardziej polskiego i bardziej związanego z naszą historią miasta. Tu bywali wszyscy najwięksi królowie, tu odbyły się koronacje, tu spoczywają w sarkofagach władcy oraz piękna królowa Dąbrówka. Pierwsza piastowska stolica swoją nazwę wzięła przecież od orlego gniazda, symbolu polskości, siły i bohaterstwa. Gniezno rozpościera się Pojezierzu Gnieźnieńskim wśród jezior Jelonek, Jez. Świętokrzyskiego i Winiary, na siedmiu wzniesieniach – Lecha, św. Wawrzyńca, św. Michała, św. Piotra, Panieńskim, Krzyżackim i Żnińskim.

Zabytki: Katedra Gnieźnieńska, Rynek: część Starego Miasta, mieszcząca się na Wzgórzu Panieńskim Drzwi Gnieźnieńskie: unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, wykonany za panowania księcia Mieszka III Starego w około XII wieku, Muzeum Archidiecezjalne…,

OLSZTYNEK – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedzib gminy miejsko-wiejskiej Olsztynek, położone w północnej Polsce, 28 km od Olsztyna. Pierwsza wzmianka o Olsztynku pochodzi z 1351 roku, a Prawa miejskie nadane zostały przez wielkiego mistrza Winricha von Kniporde w 1359 roku. W połowie wieku Krzyżacy zbudowali zamek przeznaczony na siedzibę wójtów. W 1410 r. zamek opanowali mieszczanie, którzy uznali władzę króla polskiego, w 1414 r. miasto ucierpiało od wojsk polskich. Około 1420 roku miasto zostało otoczone murami obronnymi; w czasie wojny trzynastoletniej Olsztynek opowiedział się po stronie Polski i Związku Pruskiego, w r. 1520 został zdobyty przez wojska polskie, a hetman Firlej wystawił dokument potwierdzający przywileje miasta.

STAJNIA JANCZARY znajduje się na Warmii, w odległości 10 km od Olsztyna. Obiekt czynny jest przez cały rok. Pobyt w  gospodarstwie agroturystycznym gwarantuje niezapomniany wypoczynek na łonie natury. Sąsiedztwo lasów, jezior, czyste powietrze, jazda konna, bliskość natury i kontakt z ze zwierzętami w mini  ZOO (barany, kozy, kucyki, jelenie, strusie, króliki, kury…) zapewnią aktywny wypoczynek dla każdego. 

ŚW. LIPKA – wieś w województwie warmińsko-mazurskim, położona w północnej części Pojezierza Mrągowskiego. Słynie za sprawą Sanktuarium Maryjnego. Kościół i klasztor Jezuitów to jeden z najcenniejszych zespołów barokowych w kraju. Wedle tradycji figurkę Matki Boskiej umieścił na lipie skazaniec jako wotum za uniewinnienie. Wkrótce miejsce zaczęło słynąć z cudów. 

FROMBORK – miasto położone na Równinie Warmińskiej, nad Zalewem Wiślanym, na północnym krańcu Wysoczyźny Elbląskiej. W miejscowości znajduje się port morski oraz morskie przejście graniczne.  Pierwsza wzmianka źródłowa o formującym się u stóp Wzgórza miasteczku pochodzi z 1278. Badania archeologiczne nie potwierdziły istnienia tutaj wcześniejszego osadnictwa. Kiedy po kolejnym powstaniu Prusów w 1275 doszczętnie spalono katedrę w Braniewie, biskup warmiński Henryk Fleming postanowił przenieść kapitułę warmińską i wybudować tu katedrę. Nazwę miasta przyjęto od Najświętszej Marii Panny, patronki katedry. Osadnicy niemieccy nazywali je – Frauenburg, a kanonicy warmińscy w swoich dokumentach pisali Castrum Dominae Nostrae – Gród Naszej Pani.

MALBORK – ślady osadnictwa w miejscu dzisiejszego Malborka datowane są na młodszą epokę kamienia, w pobliżu natrafiano także na relikty rzymskie. W XII i na początku XIII wieku Pomezania, na której leży Malbork, zamieszkana była dość gęsto jak na tamte czasy. Duże połacie kraju pokrywały puszcze, gdzie na podmokłych łąkach bujna trawa, pasły się stada zwierzyny, jeziora zaś obfitowały w ryby.

TORUŃ – leży nad Wisłą i Drwęcą. Duży ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Jest jednym z najstarszych miast polskich. Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Od 1992 Toruń jest siedzibą kurii diecezji toruńskiej. W 1997 toruński zespół staromiejski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a od 2004 jest ogólnopolską siedzibą Ligi Polskich Miast UNESCO. Toruńska starówka w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. Toruński Rynek i Ratusz Staromiejski zajęły 3. miejsce w plebiscycie czytelników polskiej edycji National Geographic Polska na 30 najpiękniejszych miejsc na świecie.

Transport: 

autokar klasy turystycznej

Program: 

DZIEŃ I

  • podstawienie autokaru w miejscu wskazanym przez klienta o godz.6:30, o godz.7:00 wyjazd na trasę zwiedzania do GNIEZNA, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ II

  • śniadanie w hotelu,
  • godz. 8:30 – spotkanie z przewodnikiem , 2 godz. zwiedzania GNIEZNA
  • ok.godz.10:30 – wyjazd do OLSZTYNA,
  • zakwaterowanie w hotelu w OLSZTYNIE, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ III    

  • śniadanie w hotelu,
  • wypoczynek na plaży (4 godziny) nad jeziorem UKIEL, rejs statkiem,
  • godz. 15:00 – spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie OLSZTYNA: Starówka, gotycki zamek kapituły warmińskiej z XIV wieku, Muzeum Warmii i Mazur, barokowy Stary Ratusz z XVII wieku, Wysoka Brama, gotycka Katedra św. Jakuba z XVI wieku,
  • czas wolny,
  • obiadokolacja w hotelu.

DZIEŃ IV   

  • śniadanie w hotelu, spotkanie z przewodnikiem, wyjazd do OLSZTYNKA
  • obiadokolacja przy ognisku w stadninie koni w JANCZARACH (powitanie gości nalewką gospodyni,  przejazd bryczkami, zabawa przy dźwiękach muzycznych regionalnego zespołu połączona z degustacją potraw gościnnych gospodarzy),
  • powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ IV   

  • śniadanie w hotelu
  • godz.8:00 spotkanie z przewodnikiem, wyjazd do ŚW.LIPKI.
  • przejazd do KĘTRZYNA – zwiedzanie zamku, wzniesionego w II połowie XIV w. i wielokrotnie przebudowywanego. Po wojnie budowla została zrekonstruowana: ma bramę wjazdową i dziedziniec wewnętrzny. W zamkowych wnętrzach utworzono muzeum, w którym można obejrzeć interesującą kolekcję obrazów, rzeźb i przedmiotów pochodzących z okresu od XV do XIX w. Są tam m.in. masońskie sprzęty znalezione w pobliskiej siedzibie loży. Na piętrze urządzono salkę poświęconą Wojciechowi Kętrzyńskiemu oraz ekspozycję zdjęć i dokumentów związanych z przedwojennym Kętrzynem. Organizowane są tu także wystawy czasowe.
  • przejazd do hotelu w okolicy GIŻYCKA, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ V   

  • śniadanie,
  • rejs po Jeziorze Niegocin – podziwianie przyrody Mazur z perspektywy wody, wypoczynek na plaży (ok. 4 godzin),
  • zwiedzanie Giżycka z przewodnikiem: obrotowy most zwodzony z XIX wieku, zabytkowa wieża ciśnień, skąd roztacza się wspaniała panorama miasta i otaczających go jezior, spacer nad Kanałem Łuczańskim, podczas którego obejrzymy ruiny zamku krzyżackiego z XIV wieku oraz kościół ewangelicki, przejazd pod Twierdzę Boyen,
  • przejazd do OLSZTYNA, zakwaterowanie w hotelu , obiadokolację, nocleg.

DZIEŃ VI  

  • śniadanie
  • wypoczynek na plaży w okolicach OLSZTYNA, czas wolny na wypoczynek i zakup pamiątek,
  • obiadokolacja, nocleg.

DZIEŃ VI    

  • śniadanie
  • przejazd do FROMBORKA i MALBORKA – zwiedzanie z przewodnikiem,
  • obiadokolacja i nocleg w okolicy TORUNIA, – TORUŃ „BY NIGHT”.

DZIEŃ VIII         

  • śniadanie,
  • wyjazd w drogę powrotną.

ZAKOŃCZENIE WYCIECZKI W GODZINACH WIECZORNYCH